Lezing: Rouw en betekenis bij het verlies van een baby*
*Met Daphne Voormolen (arts foetale geneeskunde)
*Met Daphne Voormolen (arts foetale geneeskunde)
In de tentoonstelling De liefde achter missen delen negen moedige Schiedammers hun persoonlijke verhalen over gemis: het verlies van een moederland, een huisdier – of een miskraam. Wanneer een kindje tijdens de zwangerschap of rondom de geboorte overlijdt, laat dat weinig zichtbare sporen na. Het is een onzichtbaar verlies. Ouders proberen dit verlies vorm te geven door tastbare herinneringen te maken: tekenen van liefde, erkenning en verbinding.
Hoe we als maatschappij en zorgverleners omgaan met dit verlies, zegt veel over hoe we ons verhouden tot de wereld, tot elkaar en tot onszelf. De manier waarop we betekenis geven aan rouw is in de afgelopen generaties sterk veranderd en kunst speelt daarin een waardevolle rol.
Op zaterdag 29 november geeft Daphne Voormolen, arts foetale geneeskunde, hierover een lezing in het museum. Ze spreekt over de omgang met doodgeboorte en over hoe betekenisgeving in de loop der tijd is veranderd. Daarbij benadrukt ze het belang van luisteren naar de ervaringen van ouders, en laat ze zien hoe kunst kan helpen om vorm te geven aan dit ongrijpbare en vaak onzichtbare verlies. Een lezing over de kracht van kunst in troost, steun, erkenning, verbeelding en herinnering.
Over Daphne Voormolen
Daphne Voormolen is arts foetale geneeskunde in het UMC Utrecht. Zij zorgt voor zwangeren wanneer er een probleem bij het ongeboren kindje speelt. Daarnaast is ze voorzitter van Stichting Kunst Salon en zet ze zich in om kunst en zorg met elkaar te verbinden. Haar motto is: ‘Laat kunst voor je zorgen’. Dat is meer dan slechts een stelling. Het is een uitnodiging om kunst niet alleen te zien als iets moois om naar te kijken maar ook als een vorm van zorg, aandacht, inspiratie en ondersteuning.
Dit wil je weten
Header beeld: Marike Hoekstra, Anatomie van verdriet, 2009, foto: Aad Hoogendoorn